Vážení zákaznici, byl SPUŠTĚN NOVÝ E-SHOP RYBYX.cz, který nahradil VHFISHING.cz, vše ladíme a v případě jakéhokoliv problému nás prosím kontaktujte na tel: +420 603 278 471

Přívlač

Přívlač neboli ,, vláčka´´ je oblíbená technika používaná převážně při lovu dravých ryb. Používá se při ní návnada, která imituje živou kořist a cílem je vyprovokovat dravce k útoku. 

Nástraha se neustále nahazuje a přitahuje, aby co nejvíce připomínala živou kořist. Pruty na přívlač jsou k tomuto nahazování speciálně přizpůsobené. Jsou speciálně odlehčené a vyvážené, aby se s nimi dobře nahazovalo. Stejně uzpůsobené jsou i navijáky, které mají speciální ložiska a překlapěče, aby se s nimi manipulovalo co nejlépe. 

Jaké jsou pruty na přívlač a jak se dělí?

Základem celé přívlače je správný prut. Přívlačové pruty, také známé pod jménem vláčkařské pruty se dělí na několik typů podle svého použití. Je proto důležité si před rybolovem ujasnit, jaký druh ryb a v jakém terénu chcete lovit.

Dělení podle druhu ryb

  • Přívlačové pruty na menší ryby - do této kategorie spadají například pstruzi, okouni a jiné malé dravé ryby. Tyto pruty bývají jemné a s menší vrhací zátěží. Jsou speciálně uzpůsobené k chytání v tekoucí vodě a díky jejich jemné špičce snadno rozpoznáte i sebemenší záběr ryby. Pruty speciálně zaměřené na pstruhy najdete v naší kategorii trout area.
  • Přívlačové pruty na štiky, candáty, boleny a další podobné ryby - tyto pruty jsou určeny na ryby, které mají podobnou váhovou kategorii jako štiky. Je v nich velký rozptyl, ať už v gramáži nebo tvrdosti. Na štiky konkrétně se také často používají baitcastové pruty, které mají multiplikátor, což je specifický druh navijáku. Tento druh je obzvlášť oblíbený v Americe a Skandinávii.
  • Přívlačové pruty na sumce a jiné těžké ryby - tyto pruty se vyznačují vyšší tvrdostí a větší vrhací zátěží až do 200 g, aby s nimi bylo možné ulovit i těžké ryby jako sumce. Jsou vhodné i k mořskému rybolovu a dá se s nimi lovit jak pomocí běžného nahazování pro přívlač, tak i taháním nástrahy za lodí, takzvaným trollingem. Více vybavení pro tento druh rybolovu najdete v naší sekci sumcařina.

Dělení podle délky

  • Obecně platí, že čím delší prut, tím dále můžete dohodit nástrahu. Čím delší prut, tím hůře se s ním ale manipuluje a proto především v obtížném terénu je lepší mít kratší prut.

 

Dělení podle tvrdosti a vrhací zátěže

  • Pruty pro ultralehkou a lehkou přívlač - tyto pruty jsou pružné a jsou určeny pro lehké návnady jako například plandavky, twistery, třpytky, marmyšky, gumové červi a pstruhové woblery. Ulovíte na ně menší dravce, jako například pstruhy, okouny, tlouště a některé bílé ryby.
  • Pruty pro středně těžkou a těžkou přívlač - tyto pruty jsou méně pružné není tak dobře poznat, pokud se za návnadu zachytí nějaká drobná rybka. Jsou vhodné pro chytání středně těžkých a těžkých dravců jako jsou štiky, sumci a další podobné ryby.

Dělení podle skládání

  • Dělící pruty - tyto pruty se dají rozložit na několik dílů. Mají větší přepravní rozměry a navíc jejich složení a rozložení trvá déle. Jsou lépe skladné např. do auta.
  • Teleskopické pruty - tyto pruty se dají složit sami do sebe. Jejich hlavní výhodou je rychlé použití a malé přepravní rozměry, ovšem jejich nevýhodou je poté větší váha, menší citlivost.
  • Jednodílné vláčecí pruty - tyto pruty nabízí nejvyšší pevnost a maximální citlivost, ovšem je to vyváženo tím, že tento prut nijak nesložíte a musíte ho přepravovat vcelku. 

 

Navijáky na přívlač jsou důležitou součástí výbavy

Tím, že vláčkaření je speciální technikou, při které hodně nahazujete a přitahujete, je důležité, aby k ní byl naviják speciálně upravený. Měl by být lehký, aby neztěžoval manipulaci s prutem, a cívka by měla mít více ložisek. Ložiska napomáhají hladkému chodu navijáku. Cívka by navíc měla být vždy plná, protože se s ní tak lépe nahazuje. Důležitý je také dobrý převodový poměr. Převod je důležitý v tom, že každá nástraha vyžaduje jinou rychlost navíjení, proto je vhodné mít více navijáků na různé druhy nástrah a zaměření rybích druhů.

Parametry navijáků

  • Kapacita cívky - kapacita určuje, kolik vlasce o jaké tloušťce jste schopni na cívku navinout
  • Velikost cívky - kapacita cívky převedená do jednoho čísla
  • Převod - kolikrát se překlapěč otočí kolem cívky na jedno otočení kličky
  • Počet ložisek - ložiska snižují tření a vyšší počet ložisek napomáhá hladkému chodu navijáku

Typ navijáku podle váhy ryby

  • Při výběru navijáku podle váhy ryby ze zásady platí, že tím větší ryba, tím větší bude naviják a brzdná síla navijáku, počet ložisek i převodový poměr.

Navijáky podle typu brzdy

  • Přívlačový naviják s přední brzdou - tento typ navijáku je konstrukce jednodušší, nehrozí mu rychlé opotřebení a nepotřebuje složitou údržbu. Jsou proto nejoblíbenější a nejvhodnějším typem navijáku na přívlač, který se doporučuje.
  • Přívlačový naviják se zadní brzdou - tento naviják má otočný prvek na spodní části, blízko kličky. Snadno se tak mění nastavení brzdy během boje s rybou.
  • Přívlačový naviják s bojovou brzdou - tento naviják je takovým kompromisem mezi přední a zadní brzdou a je zaměřen přímo na divoký boj s rybou. Je doplněn o páčku ve spodní části poblíž kličky, díky které můžete snadno brzdu utahovat i povolovat.
  • Přívlačový naviják s hvězdicovou brzdou - hvězdicová brzda má podobný princip jako přední vrstva, ale její brzdné lamely mají hvězdicovitý tvar. Používá se především při lovu velkých ryb a také ji často najdeme v multiplikátorech.
  • Naviják s volnoběžnou brzdou není na přívlač vhodný. Volnoběžná brzda se uvádí do chodu, když se nemanipuluje s kličkou, což se při přívlači nedá moc dobře využít vhodná na kaprařinu.

Nezapomínejte na vhodnou nástrahu

Při přívlači se využívá velké množství různých nástrah. Každá ryba je jiná a má jiné zkušenosti, proto se nedá nikdy na jistotu říct, která návnada zabere na 100 %. Je proto důležité mít k dispozici větší množství nástrah, které můžete vždy dle libosti zaměňovat pokud vidíte, že se ryba nechce nechat nachytat na tu, kterou zrovna používáte. Při vláčení se tak používají plandavky, třpytky, gumové nástrahy, ale třeba i woblery hybridní nástrahy a jiné.

žluty palec nahoru jako jednička v Konkurenčních cenách
Konkurenční ceny
Výhodné ceny bez registrace najdete na našem eshopu i prodejně.
Fialovy palec jako jednička v rychlosti odesláni zásilky
Odesíláme do 24 hodin
na jakékoliv místo v ČR Před odesláním zboží kontrolujeme